Zespół Charakterystyki i Modelowania Nanomateriałów

Mikroświat i kosmos - połączenie Art & Science

Wystawa grafik autrostwa Grzegorz Trykowskiego "Dwa światy, tak odległe, a jednak tak sobie bliskie".

Mikroswiat_Kosmos_00.jpg


Połączenie na jednym obrazie substancji chemicznych obserwowanych w skali mikrometrycznej z obiektami kosmicznymi.
Pierwszą grupę obrazów stanowią zdjęcia z mikroskopów elektronowych, na których przedstawiono substancje obserwowane w skali mikro i nanometrycznej. Do oglądania mikro- i nanoświata służą urządzenia optyczne zwane mikroskopami, których zadaniem jest powiększanie bardzo małych obiektów znajdujących się w bliskiej odległości.
W drugiej grupie obrazów zaprezentowano ciała niebieskie układu słonecznego na tle zdjęć z pierwszej grupy obrazów z mikroskopów elektronowych. Do obserwacji ciał niebieskich służą urządzenia optyczne zwane teleskopami, które powiększają bardzo duże obiekty, odlegle o setki tysięcy i milionów kilometrów.
Zestawienie tych dwóch światów na jednym obrazie symbolicznie połączyło mikroświat z kosmosem. Ten pierwszy świat, ze względu na małe rozmiary jest niewidoczny, ten drugi choć ogromny, jest dla nas niedostępny ze względu na odległość. Połączenie obiektów z mikroświata z obiektami kosmicznymi pokazuje ich cechy łączące, które świadczą o ich wspólnym pochodzeniu w ramach wszechświata.

Mikroswiat_Kosmos_01.jpg

Średnica słońca wynosi 1 400 000 km - w porównaniu ze średnicą atomu - 0,000 000 000 1 m,

różnica wielkości pomiędzy słońcem, a atomem przykładowego pierwiastka wynosi

14 000 000 000 000 000 000 (1,4.1019) - 14 trylionów


Pomimo tych różnic współczesne urządzenia optyczne są w stanie pokazać oba rodzaje obiektów

MiK_.jpg 

Miejsce wystawy

Wydział Chemii, UMK, Budynek MIC-KET Laboratoria Nauk Technicznych i Ścisłych (dawna Hala Technologiczna). Wejście z budynku B Wydziału Chemii lub od ulicy Malinowa Zawiercie. 

Zespół Charakterystyki i Modelowania Nanomateriałów